Pénzügy Sziget
Pénzügy Sziget
Számvitel
Adózás
Adózás
Helyi adók
Általános forgalmi adó
Személyi jövedelemadó
Társasági adó
Adózási feladatok
Adózáshoz kapcsolódó fogalmak
Járulék-elszámolások
Jog
Pénzügyek
Vezetés
Közgazdaság
Marketing
Statisztika
Ellenőrzés
Munkaerőpiac
Logisztika
Kereskedelem
Humánerőforrás
Tételsor
Vámismeret
Régi pénzek
Mit keres?
Keresés
Van egy ötlete?
Javaslatot tehet,
publikálhat,
küldhet tananyagot,
könyvbemutatót írhat,
véleményt mondhat,
kereshet:
oktatót,
üzleti partnert,
szállítót,
kivitelezőt,
és reklámozhat is.
Minden releváns témában.
info@penzugysziget.hu
Ön itt van:
Pénzügy Sziget
Adózás
Adótanácsadó OKJ 5534401
10766-12 Jogi ismeretekhez kapcsolódó feladatok
10766-12 Jogi ismeretekhez kapcsolódó feladatok
Articles
Cím
01. Ismertesse a jog és a jogi norma meghatározását, a jog környezetét és működését. Mutassa be a jog tagozódását, a jogképzési módokat.
02. Mutassa be, mit tud a jogforrások érvényességéről és hatályosságáról! Ismertesse Magyarország jogforrási rendszerét!
04. Ismertesse, hogy melyek a dologi jogi jogviszony főbb jellemzői! Mutassa be a dologi jog három nagy részterületét. Mutassa be az aedificium solo cedit elvét! Definiálja a közös tulajdont. Ismertesse, hogy mi a jogtalan birtok és a párhuzamos birtoklás! Ismertesse, hogy milyen tulajdonvédelmi eszközt ismer! Ismertesse a nemo plus iuris alapelvét. Mutassa be az ingatlan-nyilvántartás szerepét. Adja meg a magyar ingatlan-nyilvántartási rendszer legfőbb jellemzőit!
05. Ismertesse a tulajdonszerzési módokat! Mutassa be melyek az elbirtoklás feltételei! Ismertesse a zálogjog főbb jellemzőit! Ismertesse a törvényes öröklés és a végintézkedésen alapuló öröklés különbségét, továbbá azt, hogy mi a különbség az ági öröklés és az osztályra bocsátás között! Definiálja, hogy mi minősül hagyatéki tartozásnak!
06.a Ismertess a gazdasági társaságok fogalmát és csoportosításukat. Ismertesse a társulási szabadság elvét! Mutassa be, hogy mi a kogencia és a diszpozitivitás a társasági jogban! Mutassa be, hogy mi az apport és milyen követelményeket támasztunk az apporttal szemben! Ismertesse a felügyelőbizottságra és a könyvvizsgálóra vonatkozó szabályokat! Definiálja az előtársaság fogalmát! Jellemezze röviden a cégeljárást!
06.b Ismertess a gazdasági társaságok fogalmát és csoportosításukat. Ismertesse a társulási szabadság elvét! Mutassa be, hogy mi a kogencia és a diszpozitivitás a társasági jogban! Mutassa be, hogy mi az apport és milyen követelményeket támasztunk az apporttal szemben! Ismertesse a felügyelőbizottságra és a könyvvizsgálóra vonatkozó szabályokat! Definiálja az előtársaság fogalmát! Jellemezze röviden a cégeljárást! - 2. rész
07. Ismertesse a közkereseti társaság és a betéti társaság alapítását, működését és a tagok felelősségét, a korlátolt felelősségű társaság alapítását és szervezetét! Mutassa be melyek az üzletrészre, mellékszolgáltatásra, pótbefizetésre vonatkozó szabályok
08. Ismertesse a részvénytársaság fogalmát, működési formáját és szervezetét! Ismertesse az alaptőke, részvényre vonatkozó szabályokat! Ismertesse a részvényesek jogait! Határolja el az SE, EEIG és az SCE – re vonatkozó alapítási és működési szabályokat! Mutassa be, hogy mit jelent a „Corporate Governance”!
09. Ismertesse a beszámoló letétbe helyezésére, a közzétételre vonatkozó feladatokat! Mutassa be, hogy mit jelent a közhitelesség, a cégjegyzék és melyek a cégbejegyzési eljárás és a törvényességi felügyeleti eljárás szabályai! Mutassa be a végelszámolási eljárást!
10. Mutassa be, milyen különbséget lát az egyéni vállalkozás és az egyéni cég között, továbbá ismertesse az alapítási, illetve működési szabályaikat! Ismertesse az egyéni vállalkozó és az egyéni cég tulajdonosának felelősségi szabályait! Mutassa be, hogy milyen különbséget lát a klasszikus elvek szerint működő szövetkezet és a szociális szövetkezet alapítása és működése között!
11. Ismertesse a civil szervezet meghatározását, nyilvántartásba vételét, tevékenységét! Mutassa be az egyesület alapítását és különleges jogállású tagjait. Ismertesse az egyesületekkel kapcsolatos büntetőjogi és szabálysértési tényállásokat! Mutassa be, hogy mit tud a Nemzeti Együttműködési Alapról!
12. Ismertesse a versenytörvény szabályait! Definiálja a kartell és a tisztességtelen kereskedelmi gyakorlat fogalmát! Mutassa be, hogy mi a szellemi tulajdon védelménél ismert hézagmentesség elve, a szerzői mű, és a díjazás védelme! Ismertesse a felhasználási szerződések főbb jellemzőit! Ismertesse a találmány kritériumait, ki lehet az oltalom jogosultja és milyen jogok illetik meg!
13.a. Mutassa be a munkaviszony alanyait, a munkaviszony keletkezését és időtartamát, a munka díjazását, a munkaviszony megszűnését és megszüntetését, a munkaviszonyhoz kötődő sajátos kárfelelősségi szabályokat! Ismertesse a munkaviszony, a megbízás és a vállalkozási jogviszony alapvető jellegzetességeit, elhatárolásukat!
13.b Mutassa be a munkaviszony alanyait, a munkaviszony keletkezését és időtartamát, a munka díjazását, a munkaviszony megszűnését és megszüntetését, a munkaviszonyhoz kötődő sajátos kárfelelősségi szabályokat! Ismertesse a munkaviszony, a megbízás és a vállalkozási jogviszony alapvető jellegzetességeit, elhatárolásukat!
14.a Ismertesse a munkaviszony egyes típusaira vonatkozó különös szabályokat, különös tekintettel : mumkavégzés behívás alapján, a m.kör megosztása, több m.tató által létesített m.viszony, távmunka végzése, bedolgozói m.viszony, egyszerűsített fogl. vagy alkalmi munkára irányuló m.viszonyai, jogorvoslatai lehetőségeket.
14.b Ismertesse a munkaviszony egyes típusaira vonatkozó különös szabályokat, különös tekintettel : mumkavégzés behívás alapján, a m.kör megosztása, több m.tató által létesített m.viszony, távmunka végzése, bedolgozói m.viszony, egyszerűsített fogl. vagy alkalmi munkára irányuló m.viszonyai, jogorvoslatai lehetőségeket.
14.c Ismertesse a munkaviszony egyes típusaira vonatkozó különös szabályokat, különös tekintettel : mumkavégzés behívás alapján, a m.kör megosztása, több m.tató által létesített m.viszony, távmunka végzése, bedolgozói m.viszony, egyszerűsített fogl. vagy alkalmi munkára irányuló m.viszonyai, jogorvoslatai lehetőségeket.
15. Mutassa be, hogy a közigazgatási hatósági eljárásban melyek a kivett eljárások, és mely esetekben tölt be a Ket. háttérszerepet! Röviden ismertesse a közigazgatási hatósági eljárás és szolgáltatás általános szabályait! Ismertesse a különbséget a hatósági bizonyítvány és a hatósági igazolvány között! Mutassa be, hogy milyen jogorvoslati fajtákat ismer, és melyek a végrehajtás szabályai!
16. Határozza meg röviden a következőket: bűncselekmény, a bűncselekmény minősítése, szándékosság, gondatlanság, a bűncselekmény elkövetői, a büntetőjogi felelősségre vonás akadályai, büntetések és intézkedések! Ismertessen néhány gazdálkodás rendjét sértő (különös tekintettel a Számvitel rendjének megsértésére), és néhány költségvetést károsító bűncselekményt (Társadalombiztosítási, szociális vagy más jóléti juttatással visszaélés)! Ismertesse a költségvetési csalást, a költségvetési csaláshoz kapcsolódó felügyeleti vagy ellenőrzési kötelezettség elmulasztásának következményeit!
17. Mutassa be a szabálysértés elkövetőit, büntetéseket és az intézkedéseket! Ismertesse, hogy szabálysértési ügyben mely szervnek, hatóságnak van eljárási jogosultsága! Ismertesse az elévülés szabályait és néhány adótanácsadás során is jelentőséggel bíró szabálysértési tényállást, melyre ügyfele figyelmét érdemes felhívni.
18. Definiálja a kötelmet keletkeztető tényeket! Mutassa be, hogy mit jelent a diszpozitívitás, a naturális obligáció! A képviselet szabályai. Határozza meg a különbséget a tartozás elismerés és az egyezség között! Mutassa be, hogy milyen többalanyú kötelmet ismer! Ismertesse a kötelmek teljesítésének szabályait! Ismertesse a pénztartozás teljesítését. Mutassa be a szerződés tárgyát, tartalmát, alakját! Ismertesse a szerződéskötésre vonatkozó szabályokat, az előszerződést!
19. Melyek a szerződés érvénytelenségének formái, ismertesse azokat! Hatályosság, hatálytalanság és a természetes kötelmek. A szerződés teljesítése. Ismertesse részletesen a szerződésszegés eseteit és jogkövetkezményeit! A szerződés megerősítése és módosítása.
20. Mutassa be, hogy milyen különbséget lát az engedményezés, a jogátruházás, tartozás átvállalása és a szerződés- átruházás között! Ismertesse a polgárjogi kártérítési felelősség alapvető szabályait!
21. Ismertesse a tulajdon átruházására vonatkozó speciális szabályokat! Hasonlítsa össze a vállalkozási szerződést és a megbízási szerződést! Mutassa be a kivitelezési, tervezési szerződés és utazási szerződés szabályait!
22. Ismertesse a különbséget a szállítási, a szállítmányozási és a fuvarozási szerződés között! Hasonlítsa össze a bérleti szerződés és a haszonbérleti szerződést! Mutassa be, hogy milyen egyezőségeket és különbségeket tartalmaz a Polgári Törvénykönyv!
23. Mutassa be a közüzemi szerződést. Ismertesse a letéti szerződés általános szabályait és a letét különös nemeit ( gyűjtő letéti szerződés, rendhagyó letéti szerződés, szállodai letéti szerződés, nyilvánosság számára nyitva álló intézmények felelőssége). Mutassa be a franchise-, faktoring-, és garanciaszerződést.
24.a Ismertesse a csődeljárás, a felszámolási eljárás és a végelszámolási eljárás elhatárolását! Ismertesse a csődeljárás és a felszámolási eljárást kezdeményezők körét! Definiálja a csődmoratórium fogalmát! Mutassa be, hogy mit jelent a fizetésképtelenség, melyek a felszámoló főbb kötelezettségei! Csődbűncselekmény büntetőjogi tényállása. Ismertesse a bírósági végrehajtás szabályait!
24.b Ismertesse a csődeljárás, a felszámolási eljárás és a végelszámolási eljárás elhatárolását! Ismertesse a csődeljárás és a felszámolási eljárást kezdeményezők körét! Definiálja a csődmoratórium fogalmát! Mutassa be, hogy mit jelent a fizetésképtelenség, melyek a felszámoló főbb kötelezettségei! Csődbűncselekmény büntetőjogi tényállása. Ismertesse a bírósági végrehajtás szabályait!
25.Ismertesse a pénzügypolitika, fiskális és monetáris politika jelentését! Ismertesse az államháztartás rendszerét, a Kormány, valamint a nemzetgazdasági miniszter ezzel összefüggő feladatait. Mutassa be a magyar pénzügyi intézményrendszert és felügyeletét. Pénzügyi lízingszerződés.
26. Mutassa be a hazai és a nemzetközi jog kapcsolatát a joghatóság, nemzetközi egyezmények, kettős adóztatást elkerülő egyezmények, beruházás-védelmi megállapodások vonatkozásában! Ismertesse az OECD modellegyezmény alapjait, az illetőség, korlátlan és korlátozott adókötelezettség meghatározását és jellemzőit!
27. Ismertesse a közösségi jogot, a közösségi jog elsődleges és másodlagos forrásait, a közösségi jogalkotást, esetjogot, a közösségi jog és a hazai jog viszonyát, az Európai Bíróság döntését! Mutassa be az adóügyi együttműködési szabályokat az Európai Unióban, a jogsegély irányelvet, a behajtási irányelvet.
28. Ismertesse, hogy a nemzetközi gazdasági együttműködés fejlesztése, különösen a külföldi működő tőke gazdaságunkban való közvetlen megjelenésének elősegítése és a magyar gazdaságban a műszaki fejlődésnek ez úton is történő előmozdítása érdekében mit tartalmaz a külföldiek magyarországi befektetéseiről szóló törvény.
29. Mutassa be, hogy milyen kötelezettségei vannak az adótanácsadónak a pénzmosás és a terrorizmus megelőzése és megakadályozása érdekében! Ismertesse, hogy mit jelent az ügyfél-átvilágítási kötelezettség, milyen ügyfél átvilágítási intézkedéseket kell tenni! Mutassa be, hogy milyen különbséget lát az egyszerűsített és a fokozott ügyfél átvilágítás között!
30. Mutassa be a közbeszerzés jogi szabályozás célját, a közbeszerzési eljárás lényegét, alanyait és tárgyát!
31. Ismertesse a bírósági végrehajtási eljárást (célja, módozatai és az egyes módozatok jellemzői)!