Pénzügy Sziget
Pénzügy Sziget
Számvitel
Adózás
Jog
Pénzügyek
Vezetés
Közgazdaság
Áru-, pénz- és munkapiac
Monopolpiac
Externáliák
Infláció
Hasznosság és rugalmasság
Makrogazdaság és vállalatok
Gazdasági rendszerek és EU
A család gazdálkodása
Piacbefolyásolás módszerei
Árrés és eladási ár
Környezetgazdaságtan
Gazdasági alapismeretek tételek
Közgazdaságtan szigorlat tételek
Közgazdaságtan tételek
Gazdasági fogalmak
Makroökonómia tételek
Vállalkozás gazdaságtan tételek
Gazdaságpolitika
Marketing
Statisztika
Ellenőrzés
Munkaerőpiac
Logisztika
Kereskedelem
Humánerőforrás
Tételsor
Vámismeret
Régi pénzek
Mit keres?
Keresés
Van egy ötlete?
Javaslatot tehet,
publikálhat,
küldhet tananyagot,
könyvbemutatót írhat,
véleményt mondhat,
kereshet:
oktatót,
üzleti partnert,
szállítót,
kivitelezőt,
és reklámozhat is.
Minden releváns témában.
info@penzugysziget.hu
Ön itt van:
Pénzügy Sziget
Közgazdaság
Nemzetgazdaságtan tételek
Szak:
Banki ügyintéző
Évszám:
2006
Articles
Cím
01.a Határozza meg a nemzetgazdaság fogalmát, szereplőit és mutasson rá kapcsolataikra! Beszéljen magyar gazdaságról mint önálló rendszerről, és mint az Európai Unió és a globalizálódó világgazdaság egyik alrendszeréről!
01.b Vázolja fel a mai magyar bankrendszer lényegét! Sorolja fel a jegybank alapvető feladatait! Beszéljen részletesen a monetáris politika megvalósításának eszközeiről! Ismertesse az MNB szervezeti felépítését!
01.c Számvitel fogalma részei. Könyvvitel fogalma feladata, . Könyvelési tétel fogalma elemei,szerkesztése
01.d Ismertesse az analitikus nyilvántartások lényegét, kapcsolatát a főkönyvi könyveléssel! Sorolja fel a legfontosabb analitikus nyilvántartásokat (bérekkel kapcsolatok, tárgyi eszközökkel kapcsolatos, folyószámla nyilvántartás, stb.) és ismerte
02.a Értelmezze a szükségletek, javak és szolgáltatások fogalmát, főcsoportjait és összefüggésüket! Melyek a termelési tényezők és mi a kapcsolat közöttük? Ismertesse az áru, a szolgáltatások, a munka, és a tőke Európai Unióban lévő szabad áramlá
02.b Határozza meg a személyi jövedelemadó jellemzőit! Ismertesse az összevonandó jövedelmek és a különadózó jövedelmek fajtáit a személyi jövedelemadó rendszerében! Határozza meg az egyes esetekben az adó alapját és az adó mértékét! Sorolja fel a
02.c Számviteli törvény célja, hatálya, főbb fejezetei. Számviteli politika szerepe, tartalma
02.d Ismertesse a viszonyszám fogalmát, fajtáit, kiszámításának módját! Ismertesse, hogy az egyes viszonyszámokat milyen típusú diagrammal tudjuk ábrázolni!
03.a Határozza meg az újratermelés fogalmát, szféráit, mutassa be tartalmát és formáit! Határozza meg a nemzetgazdasági teljesítmény alapkategóriáit, mérésüket és összefüggéseiket!
03.b Határozza meg a valuta, deviza fogalmát! Értelmezze a konvertibilitást! Beszéljen azok lehetséges fajtáiról és fokozatairól! Ismertesse az árfolyamok fajtáit! Mutassa be a valuta le- és felértékelésének hatását a gazdaságra! Vázolja fel a nem
03.c Könyvviteli zárlati teendők. Főkönyvi kivonat tartalma, egyezőségei. Mérleg és eredményszámlák zárása. Nyitás utáni rendező tételek
03.d Hol és hogyan végzi a fájl és könyvtár műveleteket Windows operációs rendszer alatt? (könyvtár létrehozás, átnevezés, másolás, törlés, fájl másolás, áthelyezés, átnevezés).
04.a Ismertesse a gazdasági egyensúly és a gazdasági növekedés fogalmát; mutasson rá összefüggéseik alakulásának jellemzőire a nemzetgazdaságunkban, és a külgazdasági kapcsolatainkban!
04.b Definiálja a gazdaságpolitikát, sorolja fel, és röviden értelmezze a pénzügypolitika részterületeit! Definiálja az államháztartást, mutassa be az államháztartás alrendszereit, azok főbb bevételi forrásait és kiadásait! Mutasson rá a központi
04.c Beszámoló célja, formái feltételei egyes beszámoló formák tartalma. A beszámoló és s könyvvezetési kötelezettség kapcsolata.
04.d Ismertesse az érték- ár- és volumenindex alkalmazásának lehetőségeit, kiszámításának módját!
05.a Határozza meg a foglalkoztatás, a munkanélküliség és az infláció fogalmát! Mutasson rá azok okaira, ismertesse formáikat, alakulásukat és mai jellemzőiket hazánkban!
05.b Ismertesse a pénzügyi piacok fajtáit! Beszéljen részletesen a tőzsdéről, a tőzsdei ügyletek fajtáiról! Mutassa be az opciós ügylet lényegét! Csoportosítsa az értékpapírokat! Beszéljen részletesen a váltóról! (Fajtái, kötelező kellékei, főbb v
05.c Immateriális javak fogalma, csoportosítása főkönyvi nyilvántartásra szolgáló főkönyvi számlák, értékelésének szabályai. Immateriális javak értékcsökkenése elszámolásának szabályai, állományváltozásainak fajtái hatásuk a vállalkozás vagyonára
05.d Mi az Internet? Ismertesse az Internet négy funkcióját! Ismertesse ezekkel a munkavégzés folyamatát!
06.a Elemezze a piacot (fogalmát, fajtáit és kategóriáinak kölcsönhatását) mint alapvető gazdaságszabályozó mechanizmust és az állam gazdasági szerepét a magántulajdonosi vegyesgazdaságban!
06.b Beszéljen részletesen a kötvényről és a részvényről! Értelmezze a névérték és az árfolyam közti különbséget! Fogalmazza meg az értékpapírokkal kapcsolatos pénzügyi döntések lényegét!
06.c Értékpapírok fogalma, fajtái, főkönyvi nyilvántartásuk, értékelésének
06.d Ismertesse a szövegszerkesztő funkcióit! Ismertesse a szöveg-bevitelt, módosításának lehetőségeit, formázását! Beszéljen a táblázatkészítésről, formázásról, valamint a körlevélkészítés módjáról, munkafázisairól!
07.a Határozza meg az üzleti vállalkozás fogalmát, ismertesse célrendszerét, társadalmi küldetését, működési körét és összefüggésüket! Vázolja a multinacionális világcégek beáramlásának és működésének főbb hatásait nemzetgazdaságunkban!
07.b Vázolja fel az egyéni vállalkozó adófizetési kötelezettségének formáit! Mutassa be azok kiszámításának módjait! Ismertesse az adónyilvántartásokat a személyi jövedelemadó és az eva rendszerében!
07.c Gazdasági műveletek fogalma, típusai, hatása a vállalkozás vagyonára, és az eredményére
07.d Ismertesse a főkönyvi könyvelés célját, a főkönyvi számlalap, a napló, a főkönyvi kivonat adatszerkezetét! Ismertesse a főkönyvi könyvelési rendszer feladatait, input adatait!
08.a Mutassa be az egyéni vállalkozás alapításának, működésének jellemzőit és megszűnésének lehetséges okait! Hasonlítsa össze a közkereseti és a betéti társaságot (azonosságok és különbségek)!
08.b Sorolja fel a társasági adó alanyait! Határozza meg az adó alapját és mértékét! Ismertesse az osztalékadó lényegét!
08.c könyvviteli számla fogalma,tartalma,tipusai,Számlakeret fogalma,felépitése, belső összefüggése, Számlakeret és beszámoló összefüggése,Vállalkozói számlarend tartalma.
08.d Ismertesse egy főkönyvi könyvelési rendszer lekérdezési, listázási lehetőségét!
09.a Hasonlítsa össze a részvénytársaságot és a korlátolt felelősségű társaságot a következők szerint: alaptőke-részvény-részvényes, illetve: törzstőke-törzsbetét-üzletrész. Ismertesse az Európai részvénytársaság alapításának fő követelményeit!
09.b Ismertesse az adózási alapfogalmakat! Mutassa be az adóhatóságokat és azok feladatait! Vázolja fel a helyi adók szerepét! Részletesen mutassa be azok fajtáit!
09.c vállalkozás kapcsolata az adóhatósággal .Adökkal kapcsolatos főkönyvi nyilvántartások tartalma elszámolásuk menete, (Szja , ÁFA, Társ,adó)
09.d Ismertesse a táblázatkezelő program funkcióit! Beszéljen a cellaformátumokról, a cellacímzésekről, a táblázatkészítés és formázás műveleteiről! Hogyan végez alapműveleteket táblázatban?
10.a Ismertesse a vállalat stratégiai tervezésének fogalmát, szakaszait és szintjeit, valamint a vállalati menedzsment feladatait a stratégia megvalósításában!
10.b Határozza meg a hitel fogalmát! Csoportosítsa a hiteleket és mutassa be a hiteldíj tartalmát! Értelmezze a hitelképességi mutatókat! Ismertesse a hitelezési eljárás menetét! Beszéljen a különleges hitelezési formákról: lízing, faktor ügyletek
10.c A pénz és hitelműveletek elszámolása. A pénztárral,a betéttel és hitelszámlákkal kapcsolatos főkönyvi nyilvántártások, elsámolások.
10.d Ismertesse, hogyan végzi az adatok rendezését, miként használhatjuk a függvényeket, hogyan készít diagramot táblázatkészítő program segítségével!
11.a Fejtse ki az emberi erőforrás- és bérgazdálkodás fő feladatait; a munkaerő-szükséglet megállapításának fontosabb módszereit és a hatékony foglalkoztatás eszközeit!
11.b Ismertesse a passzív bankügyletek formáit! Határozza meg a betétgyűjtés fogalmát! Részletesen mutassa be a betétügyletek csoportjait! Beszéljen a kamatszámítási módszerekről és azok alkalmazásáról! Ismertesse a banki értékpapírok fajtáit és s
11.c Eredménykimutatás célja, Eredménymegállapitás módja "A" vátozat /összköltség és forgalmi költs./szerint Egyes eredménykategóriák tartalma
11.d Egy főkönyvi könyvelési program használatát feltételezve ismertesse a mérlegkészítés és eredménykimutatás elkészítésének folyamatát!
12.a Vázolja a marketing lényegét, stratégiai formáit és fejtse ki a marketing mix elemeit!
12.b Ismertesse a pénzügyi szolgáltatásokat és a kiegészítő pénzügyi szolgáltatásokat! Sorolja fel a pénzügyi intézmények fajtáit, fejtse ki részletesen azok jellemzőit, az általuk végezhető pénzügyi szolgáltatásokat! Mutasson rá a biztosítóintéze
12.c Áruk fogalma, fajtái nyilvántartásukra szolgáló főkönyvi számlák, értékelésük
12.d Határozza meg a középértékek fogalmát, fajtáit, alkalmazását! Hogyan számítja ki a táblázatkezelő program függvényei segítségével az egyes középértékeket?
13.b Ismertesse az általános forgalmi adó jellemzőit! Sorolja fel az adó alanyait, ismertesse az adómentességeket! Határozza meg az adófizetési kötelezettség keletkezését, az adó alapját és mértékét! Határozza meg az adólevonási jog tartalmát és k
13.c Vásárolt készletek fogalma, fajtái főkönyvi és analitikus nyilvántartásuk és nyilvántartási áraik, Az anyagok értékelési eljárásai anyagkészlet változásának hatása a vagyonra és eredményre
13.d Ismertesse az áfa analitika tartalmát, adatszerkezetét! Hogyan készítünk az áfa analitikából áfa bevallást? Mikor kerül egy vállalkozás áfa visszaigénylési pozícióba, és ezt hogyan támasztjuk alá a könyvelési adatokkal?
14.a Ismertesse a bérezési, ösztönzési rendszer fő elemeit, formáit a beosztott (főleg fizikai) munkavállalókra és vezető beosztású dolgozókra vonatkoztatva!
14.b Definiálja a jövedelmet, a bevételt és a költséget a személyi jövedelemadó rendszerében! Ismertesse az adóbevallás lényegét! Beszéljen a foglalkoztatott és a vállalkozás bérjárulék-fizetési kötelezettségéről és annak szerepéről! Ismertesse a
14.c Jövedelem elszámolás alapfogalmai/béralap jövedelem levonások/A vállalkozást terhelő járulékok és elszámolásuk.A jövedelem elszámolási számla tartalma
14.d Ismertesse a standardizáláson alapuló (intenzitási viszonyszámokból számított) indexek alkalmazásának lehetőségeit, kiszámításának módját!
15.a Fejtse ki a tárgyi eszközök fogalmát, fajtáit és jellemzőit, valamint létesítésének (a beruházásoknak) lényegét, gazdasági megalapozásának fő módszereit!
15.b Határozza meg a pénzforgalom fogalmát és sorolja fel formáit! Ismertesse részletesen a készpénzforgalom lebonyolításának módozatait! Beszéljen a készpénznélküli (bankszámlák közötti) fizetésekről és részletezze azok formáit! Sorolja fel a kül
15.c Tárgyi eszközök értékcsökkenése ,elszámolásának lehetőségei.Az értékcsökkenési leirás fogalma ,formái hatása a vállakozás vagyonára és eredményére
15.d Ismertesse a tárgyi eszköz analitikus könyvelés feladatait, bizonylatait, az adatbevitel szerkezetét!
16.a Ismertesse a tárgyieszköz-gazdálkodás területei közül a folyamatos üzemfenntartás (karbantartás), és az amortizáció főbb módszereit illetve formáit!
16.b Ismertesse a pénzügyi döntések tartalmát és típusait! Definiálja a befektetést és csoportosítsa a beruházásokat! Ismertesse a beruházási döntések előkészítésével kapcsolatos teendőket! Értelmezze a beruházási döntések megalapozására szolgáló
16.c Tárgyi eszközök fogalma, csoportosítása
16.d ismertesse a tárgyi eszköz analitikus könyvelési rendszer által szolgáltatandó információkat! Mutassa be a beruházási folyamat nyomon követésének módszerét!
17.a Határozza meg a logisztikai rendszer fogalmát, ismertesse szerkezeti elemeit és működését minősítő két fő kritériumot, valamint e kritériumok összefüggéseit!
17.b Mutasson rá a forgóeszköz-finanszírozás szükségességére és a finanszírozási formáira! Értelmezze az egyes finanszírozási stratégiákat! Értelmezze a nettó forgótőke nagyságát! Ismertesse a forgóeszköz-szükséglet megállapításának módjait!
17.c Saját termelésü készletek fogalma , fajtái,főkönyvi nyilvántartásukra szolgáló számlák értékelésük.A raktárravétel és az értékesités könyvviteli elszámolásának
17.d Ismertese az analitikus készlet könyvelés célját, feladatait, a készletfajták értékelését, nyilvántartásának sajátosságait! Beszéljen az analitikus készlet könyvelés bizonylatairól, a rögzítendő adatokról, (törzsadatok, forgalmi adatok) a lek
18.a Ismertesse az üzleti vállalkozás készletgazdálkodása köréből a készletek fogalmait, kategóriáit és a készletnormák fajtáit, valamint hatékonyságának főbb mutatóit (anyagigényesség- és anyag-ellátottság; forgási sebesség-és forgóeszköz igényes
18.b Fejtse ki részletesen az adókötelezettség szabályait és a jogkövetkezményeket! Határozza meg az illeték rendszerét! Mutassa be a vám szerepét, ismertesse fajtáikat!
18.c Termelési költségek fogalma,csoportositása elszámolásának módja lehetőségei.A költségek költségnemenk szerinti elszámolása.Önköltség fogalma
18.d Ismertesse egy értékesítési, számlázási program célját, feladatait, az adatbevitel szerkezetét! A program milyen más programokhoz kapcsolódhat?
19.a Elemezze a vállalati ráfordítások, a termelési költség és önköltség, valamint az árbevétel formáit és összefüggéseit! Tegyen különbséget jövedelem és jövedelmezőség között! Ismertesse a különböző árbevételi szintek kritikus pontjait (üzemszün
19.b Határozza meg a finanszírozás fogalmát, beszéljen a finanszírozási tevékenységről! Ismertesse a pénzügyi szerkezet és tőkeszerkezet tartalmát! Értelmezze a tőkeköltséget és sorolja fel a finanszírozás elveit! Mutassa be a pénzügyi tervek főbb
19.c Időbeli elhatárolások szerepe fajtái ,könyvviteli elszámolásuk ,hatásuk a vállalkozás eredményére
19.d Ismertesse a folyószámla könyvelés feladatát, a rögzítendő adatok szerkezetét, valamint a lekérdezési lehetőségeket!
20.a Ismertesse a vállalati válságok okait, formáit, és leküzdésük módjait! Hasonlítsa össze a csődeljárás, a felszámolás és a végelszámolás folyamatát!
20.b Beszéljen a házipénztár szerepéről, a pénzkezelés szabályairól, a pénztári forgalom elszámolásáról! Ismertesse a pénztári bizonylatok és a pénztári nyilvántartások fajtáit! Mutassa be a pénzforgalmi bankszámla szerepét (bankszámla nyitása, az
20.c Vállakozás vagyona .A leltár és a mérleg..Éves beszámoló "A " tipusu mérlegének szerkezete egyes mérlegtételek tartalma/ római számok/
20.d Beszéljen a bank és pénztár könyvelés adatszerkezetéről, bizonylatairól, a könyvelés során alkalmazandó ellenőrzési lehetőségekről!