Pénzügy Sziget
Pénzügy Sziget
Számvitel
Adózás
Jog
Pénzügyek
Vezetés
Közgazdaság
Marketing
Statisztika
Ellenőrzés
Munkaerőpiac
A munkaerőpiac sajátosságai
Foglalkoztatás, munkanélküliség
Foglalkoztatáspolitika
A "szociális" Európa
Az EU foglalkoztatáspolitikája
Hazai foglalkoztatáspolitika
Jövedelempolitika
Munkaügyi kapcsolatok
Munkaügyi kapcsolatok Európában
Munkaügyi kapcsolatok Magyarországon
Munkagazdaságtan tételek
Logisztika
Kereskedelem
Humánerőforrás
Tételsor
Vámismeret
Régi pénzek
Mit keres?
Keresés
Van egy ötlete?
Javaslatot tehet,
publikálhat,
küldhet tananyagot,
könyvbemutatót írhat,
véleményt mondhat,
kereshet:
oktatót,
üzleti partnert,
szállítót,
kivitelezőt,
és reklámozhat is.
Minden releváns témában.
info@penzugysziget.hu
Ön itt van:
Pénzügy Sziget
Munkaerőpiac
Munkagazdaságtan tételek
Munkagazdaságtan tételek
Iskola:
BGF
Szak:
PSZF
Évszám:
2006
Articles
Cím
01. Határozza meg a munkagazdaságtan fogalmát! Ismertesse az EEF gazdálkodás munkaügyi vonzatait, az EEF sajátos tulajdonságait! Melyek a személyügyi kontrolling feladatai és részterületei, milyen eszközökkel dolgoznak a hatékony irányítás érdekéb
02. Mi a munkaerő költség fogalma, főbb jellemzői? Ismertesse a keresettel kapcsolatos főbb munkaügyi mutatókat! Melyek a munkaerőpiac alapfogalmai, mit tekintünk a munkaerőpiac állapotjellemzőinek és szabályozó eszközeinek?
03. Fogalmazza meg az EEF politika alapvető célját! Melyek az EEF-val való gazdálkodás vállalaton belüli befolyásoló tényezői? Mit jelent, hogy a munkaerőpiac szegmentált, mi a következménye ennek?
04. Határozza meg a munkaadó szempontjából a munkaerő árát! Ismertesse a munkából származó kereset fogalmát és a bér, kereset és javadalmazás közötti összefüggéseket! Jellemezze a munkaerő-kereslet görbéjét a munkaerő árának változására építve. Mi
05. Milyen előnyei és hátrányai lehetnek a teljes és a piaci foglalkoztatásnak? Mi a munkaerő forrása, a munkavállalási korú népesség, a foglalkoztatottak, gazdaságilag aktív és inaktív fogalma.
06. Melyek a foglalkoztatáspolitika alapelvei a fogl. Törvény értelmében? Mutassa be a munkaerőpiac intézményrendszerét, az aktív és passzív foglalkoztatáspolitikai eszközök tartalmát!
07. Melyek a jövedelmek mikro- és makroszintű funkciói? Milyen ellentmondás fedezhető fel a jövedelmek különböző funkciói között? Milyen szinten folynak és folyhatnak bértárgyalások Magyarországon? Mi a minimálbér? Hol és hogyan határozzák meg enn
08. Melyek a kormányzat lágy, kemény és adózáson alapuló jövedelempolitikai eszközei? Ezek alkalmazásainak milyen előnyei és hátrányai lehetnek, mikor érdemes ezeket igénybe venni?
09. Mi a besorolási és tarifarendszer funkciója? Milyenek vannak jelenleg érvényben? Milyen besorolási kategóriákat alkalmaz az ágazatközi besorolási rendszer, a közalkalmazotti és a közszolgálati törvény?
10. Mennyire sajátos a vevő és az eladó kapcsolatrendszere a munkaerőpiacon? Miért nem jelenti a cserekapcsolat befejezését a munkaszerződés megkötése? Mi a munkaerő-piaci marketing funkciója a külső és belső munkaerőpiacon?
11. Mi a munkakör-elemzés, tervezés lényege, célja, tartalma? Hogyan határozzuk meg a létszámigényt (módszerek, jellemzői)
12. Ismertesse a munkaerő-tervezési folyamat feladatait! Melyek a munkaerő-szükségletre ható tényezők? (jellemzőik)
13. Mi a létszámnorma és milyen fajtái vannak? Elemezze a szükségleti és a fedezeti terv összehangolását! Szervezeti szempontból mit tekintünk belső munkaerőpiacnak?
14. Mi a különbség a pillanatnyi, rövid távú és a hosszú távú munkaerőpiac között? A munkaerőpiac egészét tekintve mi a külső és belső mozgás? Miért kell irányítani a vállalati belső mobilitást?
15. A munkaerő piac egészét tekintve mi a külső és a belső mozgás? Mi a fluktuáció, a mobilitás és a mobilitásnak milyen típusait ismeri? Melyek a tipikus fluktuációs okok, hogyan előzhetjük meg őket? Melyek a munkaerő megőrzésének lehetséges eszk