Minél változatosabb a környezet, annál inkább figyelni kell a tervek és stratégiák folyamatos aktualizálására.
Stratégiai és Operatív kontrolling:
- stratégiai irányítási rendszer: a stratégiai és az operatív költségvetés megkülönböztetése
- operatív irányítás: a tényadatokat hasonlítjuk össze a tervmutatókhoz, míg a stratégiai programok szabályozásánál a megvalósítás becsült értékeit mérjük a folyamat mérföldköveihez
- a stratégiai megfigyelő és beavatkozó rendszer kulcsszerepet játszik a stratégia megváltoztatásában.
- az üzleti környezet és a versenypozíció által meghatározott stratégiák:
- felfedezés: bonyolult környezet, informális tájékoztatás, magas kockázat, alapkérdés – folytatás vagy leállítás, az irányítás a stratégiai költségvetésre alapszik.
- terjeszkedés: komplex környezet, mérsékeltebb kockázat, kontingenciatervek, próbálkozások, az irányítás alapja az elért teljesítmény.
- kiaknázás: egyszerű, átlátható környezet, erős versenypozíció, alacsony kockázat, irányítás az operatív terv szerint, negatív visszacsatolásos szabályozás.
- kivonulás: környezet bonyolultsága alacsonyabb, kockázat mérsékelt, versenyképesség gyenge, formális monitorrendszer, fontos az operatív és stratégiai költségvetés szétválasztása, irányítás mindkettő alapján, kérdés a stratégia elvetése, vagy akár a vállalakozás megszüntetése.
Balanced Scorecard / Kiegyensúlyozott stratégiai mutatószámrendszer
- cél: versenyképesség javítása; egyensúly teremtése a rövid és hosszú távú, pénzügyi és nem pénzügyi mutatók, külső és belső teljesítmények között.
- a folyamatos versenyelőny megteremtésének eszköze
- a stratégia operatív célokká való lebontásának kerete
- feladata: a stratégia közvetítése a szervezet felé, összhang megteremtése; az egyensúlyteremtés 4 elkülönülő nézőpont köré szerveződik:
- új szintézis: hosszú távú versenyképesség megteremtésére irányuló nyomás és a múltbeli költségeken alapuló pénzügyi-számviteli modell ötvözése; pénzügyi mutatószámrenszer + teljesítményokozók.
- a kritikus értékteremtő tevékenységeket állítja a középpontba
- a helyesen kialakított BSC eredménymutatókat (utólagos jelzőszámok) és teljesítményokozókat (előremutató jelzőszámok) tartalmaz.