A fogyasztók jogai
A magyar fogyasztó védelmét a jog több ága is tartalmazza: 1. Polgár jog
2. Kereskedelmi jog
3. Büntető jog
4. Szabálysértési jog
5. Közigazgatási jogA fogyasztóvédelem ellenőrzése kiterjed számos területre: 1. kereskedelmi, szolgáltató egységek működése
2. üzleti feliratok megléte
3. árutájékoztatás szabályszerűsége
4. mérésügyi előírások érvényesülése
5. környezetvédelmi szabályok betartása
6. a reklámozás szabályainak betartása
A fogyasztó érdekvédelem feladata
A fogyasztói érdekvédelem feladata, hogy megvédje a fogyasztók biztonságát, gazdasági érdekeit a gyártók, kereskedők erőfölényével szemben.
A Fogyasztóvédelmi Szövetségek Nemzetközi Szervezetének meghatározása szerint a fogyaszóknak joga van a következőkhöz:
- az alapvető szükségletekhez: olyan fogyasztási cikkekhez és szolgáltatásokhoz való jog, amelynek a túlélést biztosítják.
- a biztonsághoz: az életre és egészséges veszélyes árucikkek elleni védelem joga.
- a tájékoztatáshoz: a tisztességtelen és félrevezető hirdetés címkézés elleni védelem.
- a választáshoz: a versenyképes áru fogyasztási cikkekhez és szolgáltatáshoz való jog
- a képviselethez: a fogyasztói érdekek érvényesítéséhez való jog.
- a kártérítéshez: a rossz minőségű fogyasztói cikkek és nem megfelelő szolgáltatások ellentételezéséhez való jog.
- az oktatáshoz: a megfelelő tudás és gyakorlat megszerzéséhez való jog.
- az egészséges környezethez: félelem- és veszélymentes környezethez való jog.
A fogyasztóknak mindenekelőtt joga van a biztonságos termékekhez, szolgáltatásokhoz. A termékbiztonság megteremtéséért közösen felelnek:
- gyártók
- importőrök
- kereskedők
- szolgáltatók
Minőségtanúsítás a vásárlók számára
Korunk kereskedelmére jellemző, hogy kizárólag a csomagoláson feltüntetett információkra van utalva. Ezért alapvető szabály, hogy a vásárlók számára adott minőségtanúsítás legyen:
- egyszerű közérthető
- pontos információt tartalmazó
- jól látható, olvasható méretű.
A minőségi jel kifejezi, hogy az áru minősége megfelel-e a szabvány által előírt követelményeknek.
A minőségi bizonyítvány a tartós fogyasztási cikkekhez csatolt tanúsítvány, amelyben a felhasználás szempontjaiból lényeges tulajdonságokról, jellemzőkről egyértelmű műszaki adatokkal tájékoztatnak.
Minőségtanúsítás a kereskedelem számára
Ha az áru ömlesztve kerül forgalomba, vagy a termék csomagolás nem teszi lehetővé az egyedi minőségtanúsítás feltüntetését, úgy a kereskedelem számára azt külön jelezni kell. A kereskedelem számára történő minőségtanúsítás szállítólevélen, számlán, vagy a szerződésben tájékoztat a szállított áru minőségéről.
Tájékoztatás és információ, megkülönböztető minőség jelek.
A termelők számás módszerrel igyekeznek felkelteni a vásárlási kedvet. Ezek között jelentős szerepük van a tájékoztató és információt közlő, valamint a megkülönböztető minőségi jelnek.
Használati kezelési útmutató
A termék használatára, kezelési módjára vonatkozó, felelősséggel adott tájékoztatás. A fogyasztók érdekeinek védelmében a használati-kezelési útmutató adása kötelező.
Műszaki leírás
A háztartási gépekhez, műszaki cikkekhez csatolt irat. Tartalmazza a terméktípus főbb jellemzőit, a használat, a kezelés helye módját.
Kiváló Áruk Fóruma (KÁF)
Magyarországon 1967-ben szervezték meg a belkereskedelmi forgalomba kerülők áruk minősítésére a Kiváló Áruk Fórumát. A kiválónak minősített áruk megkülönböztetésére egységes háromszög embléma szolgál.
Védjegy
Olyan megjelölés, amely az egyes árut a többi, hasonló terméktől egyértelműen megkülönbözteti. A kereskedelmi gyakorlatban gyakran az idegen származású márkás áru elnevezést használják.
A védjegynek származást jelző minőséget karbantáló és keresletet növelő funkciója van. A védjegyzett áruk kiváló minőségével és széleskörű piaci forgalmazásával tűnik ki a csoportjába tartozó többi termék közül.
A védjegy lehet:
- ábra ( az ábra és az áruk között felismerhető kapcsolat legyen)
- szóvédjegy (pl.: vállalt neve család neve, fantázianév stb.)
- kombinált védjegy (szóból és ábrából áll)
- három dimenziós védjegy (más néven hangvédjegy)
A csak számokból vagy betűkből álló védjegyzést a olyan termékeknél használják, melyek régen így váltak ismerté a piacon.
A védjegyet a hivatalos védjegy bejelentés után meghatározott ideig törvény védi.
A márkahamisítók megfékezésére a Nemzetközi Kereskedelmi Kamara (CCI) kezdeményezésére Londonban létrehozták a hamisítókkal foglalkozó irodát.
Összehasonlító árucímke
Az összehasonlító árucímke azt mutatja meg, hogy a termék a fogyasztó szempontjából lényeges kívánalmaknak milyen szinten felel meg. A tájékoztató címkézési rendszer eltér a többi minőségtanúsító módszertől. Nem rangsorolja az árut, de szavatol egy konkrét minőségi szintet.
Hazánkban a KERMi minőségellenőrző intézet dolgozta ki és vezette be elnevezése Kermi tanúsító címke. A KERMI Kft által bevezetett megkülönböztető minőségi jel. Olyan árukon alkalmazzák, amelyek a tudományos és műszaki fejlődés eredményeként újat az eddiginél jobbat nyújtanak a fogyasztóknak.
Áruteszt
Az áruteszt az azonos rendeltetésű, de általában különböző gyártók által előállított áruk tulajdonságait, azonos szempontok szerint értékelő bírálat ismertetés. A teszt angol eredetű szó jelentés próba, vizsga, vizsgálat.
Az áruteszt készítésére hazánkban akkreditált azaz hitelesen tanúsított laboratóriumok jogosultak. A tesztvizsgálatba csak az a termékcsoport vonható be, amelyen belül széles termékválaszték található, huzamos ideig kapható a piacon, és értékesítése országos terítéssel történik.
A vizsgálandó jellemzők kiválasztásánál az az alapelv, hogy a termékeknek azokat a jellemzőit, és tulajdonságait határozzák meg, amelyek a minőségét döntően befolyásolják, a fogyasztó szempontjából elsődleges fontossággal bírnak valamint adott technikai felszereltség mellett meghatározásuk elvégezhető, és tetszés szerint ismételhető.
Tájékoztató címkék
A tájékoztató címkék jelzik, hogy pl. megvizsgált termékekről van szó, vagy az adott terméket valamilyen élelmiszeripari célra állították elő, vagy utal a termék keletkezési technológiájára, az alkalmazott tartóstási eljárásra, illetve hogy az adott termék megfelel az európai direktíváknak.
A áru iránti bizalmat erősítő címkék
- garantáltan egészséges gyümölcs
- Magyar Áruküldők Címkéje
- CE európai megfelelőség igazolási jelölés (a termék megfelel az Európai Közösségi Biztonsági előírásainak)
- EU mennyiségi előírásainak teljesítését tanúsító jel
- az áru természetes anyagokból készült
- a termék csomagolásában részletes írásos tájékoztató található
- MEEI Magyar Elektronikai Ellenőrző Intézet jele
- KERMI szolgáltató Kft. minőségtanúsító jele
- hatósági tanúsítás jele
- az áru élelmiszerrel közvetlenül kapcsolatba kerülhet