A szerződés megszűnése a felek akaratából
Szerződés megszűnése kétoldalú nyilatkozattal
A felek a szerződést kétoldalú és egyoldalú nyilatkozattal szüntethetik meg. A szerződés megszüntetése kétoldalú nyilatkozattal, vagyis egy másik szerződéssel kétféleképpen szüntethető meg. A két módozat közötti különbséget az alapszerződés megszűnésének időpontja adja:
- megszüntető szerződés – a felek a szerződést a jövőre nézve szüntetik meg
- felbontó szerződés – a felek a szerződést annak megkötési időpontjára visszamenőleges hatállyal szüntetik meg. Ez annyit, jelent, hogy vissza kell állítani az eredeti állapotot
Szerződés megszűnése egyoldalú nyilatkozattal
A szerződésnek egyoldalú nyilatkozattal való megszüntetése azt jelenti, hogy valamelyik fél jognyilatkozatával a szerződést felmondja, vagy attól eláll.
- a felmondás
- a rendkívüli felmondás – a szerződésnek azonnali, felmondási idő közbeiktatása nélküli megszüntetése.
- a rendes felmondás – ezzel ellentétben azt jelenti, hogy a szerződést a jövőre nézve szüntetik meg, a felmondási idő elteltével
- elállás
- valamelyik szerződő fél visszaható hatállyal szünteti meg a szerződést. A felek egyébként az elállási jogot a szerződésben kiköthetik, de az elállás jogának elismerése fejében gyakran ellenértéket kell fizetni. Ez az úgynevezett bánatpénz.
A szerződés megszűnése egyéb okból
Hatósági rendelkezés kivételesen szüntet meg szerződést, így nincs különösebb gyakorlati jelentősége.
Valamelyik fél halála ritkán szünteti meg a szerződést. Ez csak akkor következik be, ha nincs jogutód, vagy ha a szerződés személyes szolgáltatáson alapult.