Tulajdon az, amiben mindenki megteheti mindazt, amivel mások jogát nem sérti. A tulajdonos jogát korlátozza mások jogsérelme. A tulajdon jog abszolút jog, mert a tulajdonossal szemben mindenki köteles a tulajdonjog megsértésétől tartózkodni, tűrni, hogy a tulajdonos jogosultságait gyakorolhassa.
A tulajdonjog formái
- köztulajdon
- állami tulajdon,
- önkormányzati tulajdon.
- magántulajdon
- személyes tulajdon (az enyém),
- közös tulajdon (egy dolognak több tulajdonosa is lehet),
- társas tulajdon (a tulajdonosok saját tulajdonuk egy részéből önálló tulajdont hoznak létre, pl. gazdasági társaságok, szövetkezetek stb.)
A tulajdonjog tárgya
Minden birtokba vehető dolog tulajdonjog tárgya lehet. Ha a törvény kivételt nem tesz, a tulajdonjog szabályait megfelelően alkalmazni kell a pénzre és az értékpapírokra, valamint a dolog módjára hasznosítható természeti erőkre.
A tulajdonjog kiterjed mindarra, ami a dologgal olyképpen van tartósan egyesítve, hogy az elválasztással a dolog vagy elválasztott része elpusztulna, illetőleg az elválasztással értéke vagy használhatósága számottevően csökkenne (alkotórész). A tulajdonjog kétség esetében kiterjed arra is, ami nem alkotórész ugyan, de a dolog rendeltetésszerű használatához vagy épségben tartásához rendszerint szükséges, vagy azt elősegíti (tartozék).
A tulajdonos jogai és kötelezettségei
A tulajdonost megilleti a birtoklás joga és a birtokvédelem, a használat és a hasznok szedésének joga, a rendelkezés joga.
- A birtoklás joga azt jelenti, hogy a tulajdonos hatalmában tarthatja. A birtokvédelem joga a tulajdonost megilleti akkor is, ha a dolog időlegesen más birtokába kerül vagy más személynek azon használati joga áll fenn.
- A használat és a hasznok szedésének joga alapján a tulajdonos jogosult a dolgot használni és a dologból folyó hasznot szedni. A hasznok szedése jelenti azoknak az előnyöknek a megszerzését ami a dologból származik (a terméknek, a terménynek, a szaporulatnak, a használati díjnak, a kamatjövedelemnek stb. megszerzését).
A használat joga kizárólag törvény által korlátozható (pl. szükséghelyzet, közérdekű korlátozások). - A rendelkezés joga azt jelenti, hogy a tulajdonos
- a dolog birtokát másnak átengedje,
- a dolgot használatra átengedje másnak vagy hasznai szedésére jogosítson fel mást,
- a dolgot biztosítékul adja, vagy más módon megterhelje,
- a dolog tulajdonjogát átruházza, vagy (az ingatlan kivételével) tulajdonjogával felhagyjon.
A rendelkezési jog gyakorlása
A rendelkezési jog gyakorlása általában szerződéssel történik. A rendelkezés joga elidegenítési és terhelési tilalommal korlátozható.
A tulajdonos viseli a dologgal járó terheket és a dologban beállott azt a kárt, amelynek megtérítésére senkit nem lehet kötelezni. A terhek és a kárveszély viselésének kötelezettsége a tulajdonost a tulajdon megszerzésével egyidejűleg terhelik, jogszabály ettől eltérően nem rendelkezhet.