Milyen ellátás állapítható meg az egészségkárosodott személyek részére?
Az egészségkárosodást szenvedett személyek részére
- átmeneti járadék,
- rendszeres szociális járadék és
- bányász dolgozók egészségkárosodási járadéka állapítható meg.
Mivel nevezett személy az életkora és a munkahelyére, munkakörére tekintettel sem átmeneti járadékra, sem bányász dolgozók egészségkárosodási járadékára nem jogosult, így részére a szükséges feltételek megléte esetén rendszeres szociális járadék megállapítása jöhet szóba.
Ki jogosult rendszeres szociális járadékra?
Az, akinek legalább 40 % mértékű egészségkárosodása a keresőtevékenység folytatásának időtartama alatt keletkezett, és ezzel összefüggésben az egészségkárosodását megelőző munkakörében, illetve a képzettségének megfelelő más munkakörben való foglalkoztatásra rehabilitáció nélkül nem alkalmas, és
- a reá irányadó öregségi nyugdíjkorhatárt még nem töltötte be, és
- rendelkezik a rokkantsági nyugdíjhoz életkora szerint szükséges szolgálati idő felével, és
- saját jogú nyugellátásra nem jogosult, és
- nem részesül rendszeres pénzellátásban, és
- keresőtevékenységet nem folytat, vagy a rendszeres szociális járadékra való igény benyújtását megelőző 4 naptári hónapra vonatkozó keresetének, havi átlaga nem haladja meg a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegének 80 százalékát.
Akit az ORSZI szakértői bizottsága rehabilitálhatónak véleményez, esetében a rendszeres szociális járadék megállapításának további feltétele, hogy a regionális munkaügyi központ álláskeresőként nyilvántartásba vegye.
Az érintett személy a sikeres rehabilitáció érdekében a lakóhelye, tartózkodási helye szerint illetékes munkaügyi központtal együttműködésre is kötelezett. (Az álláskeresőként történő nyilvántartásba vétel a járadékra való jogosultság megállapításának, míg a munkaügyi központokkal való együttműködés a járadék folyósításának feltétele.) Az együttműködésre kötelezett járadékossal a munkaügyi központ álláskeresési megállapodást köt.
Milyen összegű a rendszeres szociális járadék?
A rendszeres szociális járadék keresettől független, fix összegű ellátás.
Milyen esetben kell csökkenteni a járadék összegét?
Aki átmeneti járadékra, vagy rendszeres szociális járadékra, vagy bányász dolgozók egészségkárosodási járadékára és özvegyi nyugdíjra - ide nem értve az ideiglenes özvegyi nyugdíjat - egyaránt jogosult, annak a járadék összegét 50 százalékkal csökkenteni kell.
Ha az özvegyi nyugdíj és a járadék 50 százalékkal csökkentett összege együttesen nem éri el a járadék teljes összegét, a járadékot olyan összegben kell megállapítani, illetve folyósítani, hogy az az özvegyi nyugdíj összegével együtt elérje a járadék teljes összegét.
Meddig igényelhető a rendszeres szociális járadék?
A rendszeres szociális járadék iránti igényt annak a keresőtevékenységnek az időtartama alatt, vagy annak megszűnésétől számított 24 hónapon belül lehet érvényesíteni, amelynek időtartama alatt az egészségkárosodás bekövetkezett. A 24 hó határidőbe nem számít be a táppénz, baleseti táppénz, Flt.szerinti pénzbeli ellátás folyósításának, rehabilitációs járadék, rokkantsági nyugdíj igény elbírálásának, folyósításának tartama. (Foglalkozottak elősegítéséről és a munkanélküliek ellátásáról 1991. IV. tv. (Flt.) A határidő elmulasztása jogvesztő.
Mikor kell felülvizsgálni a járadékost?
A járadékost a szakértői bizottság szakvéleményében meghatározott időpontban kell felülvizsgálni (rendszeres felülvizsgálat), kivéve, ha a járadékra jogosult állapota véglegesnek tekinthető.
Mikor kell a járadék folyósítását szüneteltetni?
A járadék folyósítását három hónapra szüneteltetni kell, ha a járadékos foglalkoztatására a jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában kerül sor. /fekete munkás/
Mikor szűnik meg a járadékra jogosultság?
Ha a járadékra jogosult
- meghal,
- a jogosultság megszüntetését kéri,
- három naptári hónapot meghaladóan, egybefüggően külföldön tartózkodik,
- egészségkárosodásának mértéke nem éri el a rendeletben meghatározott mértéket,
- keresőtevékenységet folytat és 6 egymást követő hónapra a keresetének, havi átlaga meghaladja a mindenkori kötelező legkisebb munkabér összegének 80 százalékát,
- saját jogú nyugellátásra szerez jogosultságot,
- részére rendszeres pénzellátást állapítanak meg,
- a munkaügyi központnál az együttműködési kötelezettség megszegése miatt törlik az álláskeresési nyilvántartásból
- foglalkoztatására ismételten a jogviszony létesítéséhez szükséges jognyilatkozat hiányában kerül sor,
- neki felróható okból nem működik együtt a rendszeres és rendkívüli felülvizsgálatban.
Hol és hogyan kell igényelni az egészségkárosodási járadékot?
- A járadék iránti igényt a lakóhely szerint illetékes regionális nyugdíj biztosítási igazgatósághoz az erre rendszeresített nyomtatványokon írásban kell benyújtani. ( Az igény elektronikus úton is érvényesíthető.) Az igénybejelentéskor a kérelmezőnek csatolnia kell
- az egészségi állapotára, gyógykezelésére, rehabilitációjára vonatkozó összefoglaló adatokat tartalmazó, a házi orvostól, kezelőorvostól beszerezhető véleményt („Beutaló")
- az egészségügyi ellátásról szóló zárójelentés(eke)t, ha korábban ilyen ellátás(ok)ban részesült,
- amennyiben az igény előterjesztésekor foglalkoztatott, a üzemorvosnak tájékoztatóját a munkaköri feladatairól, a munkavégzés körülményeiről, kockázati viszonyairól, arról, hogy egészségi állapota alapján jelenlegi munkakörében továbbfoglalkoztatható-e. Jogszabály: az egészségkárosodott személyek szociális járadékairól szóló 387/2007. (XII. 23.) Kormány rendelet.