Információtartalom vázlata:
- Adjon rövid tájékoztatást a makrokörnyezetről!
- Részletezze a mikrokörnyezeti elemeket!
A vállalkozás teljesítménye nem csupán saját munkájának függvénye.
A makro környezet nem jelent mást, mint az adott országon belüli nemzetgazdaságot. A nemzetgazdaság léte és működése a termelésen alapul, végső célja a szükséglet kielégítés, vagyis a fogyasztás.
A termelés magába foglalja a javak előállítását és szolgáltatások nyújtását, az elosztást, a cserét és a fogyasztást is.
Termelés tényezői:
- a természet: pl. a föld kincseivel együtt, víz, levegő, éghajlat. Egy része korlátlanul áll rendelkezésre (víz, levegő) másik része megújítható (erdő, föld) harmadik része nem újítható meg (ércek, olaj, gáz).
- a munkaerő: a munkaképes emberek fizikai és szellemi képességeinek összessége. Megújítható erőforrás. A piacgazdaságban ez áruként jelenik meg.
- tőke: egyrészt tőke javakban pl. épületek, berendezések, nyersanyagok, másrészt viszont pénz, követelés, értékpapír formában jelenik meg.
- a vállalkozó: döntő szerepe, hogy az összes többi termelési tényezőt egységbe szervezi.
- információ: pl. hírközlés, internet.
Az adott ország gazdasági teljesítménye a gazdasági növekedés ütemétől, a foglalkoztatottság mértéktől és a pénz vásárlóértékének stabilitásától függ.
Legfontosabb mérőszámok:
- Bruttó kibocsátás: az adott országban egy év alatt előállított összes termék és szolgáltatás pénzbeli kifejezése.
- Bruttó hazai termék GDP (dzsidipi) legfontosabb mutatószám. Hozzáadott értéket jelent, magába foglalja az egy év alatt létrehozott termékek és szolgáltatások értékét, amelyek a gazdaságban végső felhasználásra kerülnek. Ebből történik az összes fogyasztás és felhalmozás, a gazdaság bővítése, beruházás, az életszínvonal emelése is.
- Bruttó nemzeti jövedelem: ez a bruttó hazai termék értéke, csökkentve az országból kiáramló jövedelemmel és növelve az országba külföldről beáramló jövedelemmel.
Makro környezet: azon külső környezeti tényezők összessége, amelyek részben direkt hatással bírnak a vállalkozás működésére, részben közvetetten fejtik ki hatásukat.
- Politikai-jogi rendszer: Gazdaság és politika kapcsolata, a politikai erőviszonyok alakulása, politikai stabilitás, magántulajdon védelme, állami beavatkozás.
- Gazdasági környezet: állami gazdaságpolitika iránya, költségvetési és adópolitika, támogatási és szabályozó rendszer, állam intézményrendszere, állami megrendelések.
- Technológiai környezet: a társadalom technikai, technológiai fejlettsége, a kutatásra fordított GDP nagysága, a vállalkozások fejlesztési lehetőségei.
- Szociális-kulturális rendszer: pl. demográfia, életmód, szociális értékek, egészségügyi helyzet.
Mikrokörnyezeti elemek: nem elválaszthatók a makro környezettől, hiszen szerves részét képezik az adott ország gazdaságának.
Elemek:
- Alkalmazottak: biztosítják a vállalkozás munkaerő szükségletét. Jól képzettekre van szükség. A piaci helyzet azonban befolyásolja ezek nagyságát.
- Tulajdonosok: egy vállalkozás számára fontos a befektetői halandóság, vásárolnak-e részvényt, tulajdonrészt, mekkora az állam tulajdoni részaránya.
- Fogyasztók: egyik legfontosabb szereplő a piacon.
- Szállítók: A vállalkozások bejövő erőforrásaikat tőlük szerzik be, ezért döntő jelentőséggel bír egymással való kapcsolatuk, milyen a fizetőképesség, az ár, határidő.
- Versenytársak: a vállalkozások többsége meghatározott piacon működik, melynek jellegzetessége, hogy versenytárssal találkozik.
Szükséges a marketing tevékenység, az esetleges helyettesítő termékek beállítása. - Pénzügyi szervezetek: biztosítják a vállalkozás pénzigényét.
- Kormányzat: befolyásoló szerepe van törvények rendeletek, szabályozók megalkotásával, támogatások, pályázatok kiírásával az adott vállalkozások működésére.
- Érdekcsoportok, érdekképviseletek: támogatják, vagy akadályozzák a vállalkozás működését.
Pl. kamarák, munkaadói szövetségek, szakszervezetek.
A vállalkozások fontos feladata a makro és mikrokörnyezet állandó figyelése, a válaszlépések gyors megadása.