Információtartalom vázlata:
- Gyúlékony szilárd anyagok
- Könnyen gyulladó szilárd anyagok
- Súrlódás révén tüzet okozó anyagok
- Fémporok és a fémötvözet-porok besorolása
- A gyúlékony szilárd anyagok csomagolási csoportjai
- Önreaktív anyagok
- Önreaktív anyagok érzéketlenítése
- Hőmérséklet-szabályozási előírások
- A szállításból kizárt gyúlékony szilárd anyagok
Gyúlékony szilárd anyagok:
Olyan anyagok, melyek könnyen gyulladó szilárdak és azok az anyagok melyek súrlódás révén tüzet okozhatnak. A gyúlékony szilárd anyagok járulékos veszély nélkül szerves és szervetlenek lehetnek. Pl.: kén.
Könnyen gyulladó szilárd anyagok:
Olyan anyagok melyek porszerűek, szemcsések vagy paszta szerűek, súrlódás révén tüzet okozhatnak. Csak akkor veszélyesek, ha gyújtó forrással érintkeznek. Tehát könnyen meggyújthatók és a láng gyorsan terjed. Veszélyt nem csak a tűz jelenthet, hanem a mérgező égéstermékek is.
Súrlódás révén tüzet okozó anyagok:
Olyan anyagok mint például a gyufa és az ehhez hasonló anyagok, de különleges előírás alapján is kerülhetnek anyagok ebbe az osztályba. A fémporok különösen azért veszélyesek mert nehéz a tüzet eloltani mivel a szokásos oldószerek (pl szén dioxid, víz) növelik a veszélyt.
Fémporok és a fémötvözet porok besorolása:
A besorolási vizsgálat a következő: Ha a fémporok és a fémötvözet porok lánggal meggyújthatók és ez a reakció 10 percen belül a minta teljes hosszára kiterjed.
Gyúlékony szilárd anyagok csoportosítása:
- F: gyúlékony szilárd anyag járulékos veszély nélkül
- FO: gyúlékony szilárd anyag, amely gyújtható hatásúak
- FT: gyúlékony szilárd anyag, amely mérgező
- FC: gyúlékony szilárd anyag, amely maró
- D: szilárd érzéketlenített robbanóanyagok járulékos veszély nélkül
- DT: szilárd érzéketlenített robbanóanyagok, amelyek mérgezőek
- SR: önreaktív anyagok
Gyúlékony szilárd anyagok csomagolási csoportjai:
A II. és a III. csomagolási csoportba kell besorolni őket a következő kritériumok szerint:
- A könnyen gyulladó szilárd anyagokat amelyeknél a vizsgálat során az égési idő 100 mm mérési távolságon 45 secundumnál kevesebb.
- A II. csomagolási csoportba kell besorolni akkor, ha a láng áthalad a nedvesített zónán.
- A III. csomagolási csoportba kell besorolni akkor, ha a nedvesített zóna legalább 4 percre megállítja a láng terjedését.
- Fémporok és fémötvözet porok:
- II. csomagolási csoportba kell akkor sorolni ha a vizsgálat során a reakció 5 percen belül az egész mintára kiterjed.
- III. csomagolási csoportba kell besorolni akkor, ha a vizsgálat során a reakció csak 5 percen túl terjed ki az egész mintára.
Önreaktív anyagok tulajdonságai:
Termikusan instabil anyagok.
Hajlamosak az erős bomlásra, még oxigén részvétele nélkül is. A bomlás sebessége a hőtől növekszik és az anyagtól függően változik. A bomlás különösen, ha nem történik meg gyulladás mérgező gázok vagy gőzök fejlődésével járhat. Hőmérséklet szabályozást igényelnek.
Zárt térben robbanás szerűen elbomolhatnak.
Ezek a jellemzők hígítók hozzáadásával módosíthatók.
Némely önreaktív anyag élénken ég.
Nem tekinthetők önreaktív anyagnak:
- A robbanóanyagok
- A gyújtó hatású anyagok
- Szerves peroxidok
Önreaktív anyagok érzéketlenítése:
A biztonságos szállítás céljából az önreaktív anyagokat számos esetben hígítók használatával érzéketlenítik. Olyan hígítók, amelyek a küldeménydarabokból való kifolyás esetén lehetővé teszik, hogy az önreaktív anyag veszélyes mértékben koncentrálódhasson, nem használhatók. A használt hígítóknak az önreaktív anyaggal összeférhetőnek kell lennie.
Hőmérséklet szabályozási előírások:
Az önreaktív anyagok csak hőmérséklet szabályozás mellett használhatók. A szabályzási hőmérséklet az a maximális hőmérséklet amelyen az önreaktív anyag biztonságosan szállítható. Feltételezett, hogy a szállítás során a küldeménydarab közvetlen környezetében a hőmérséklet 24 óránként csak rövid ideig magasabb 55 Celsius foknál.
A szállításból kizárt gyúlékony szilárd anyagok:
A 4.1-es osztályba tartozó vegyileg nem állandó anyagok csak akkor adhatók át szállításra, ha megtették a szükséges intézkedéseket a szállítás alatt bekövetkező veszélyes bomlás megakadályozására. Ezért különösen arról kell gondoskodni hogy a tartályok ne tartalmazzanak olyan anyagokat amelyek az ilyen reakciókat elősegítik. Az UN 3907 számú gyújtó hatású gyúlékony szilárd anyagok a szállításból ki vannak zárva.