47. Hogyan biztosítható a gépek, szerszámok, berendezések megbízható működése?
a szerszámok természetes kopása tervezhető, tehát a belőle fakadó leállásokkal számolni kell. Úgy kell a feltételeket megteremteni hozzá, hogy az a lehető legrövidebb időn belül végrehajtható legyen. Alkalmas készülékeket, forgató és emelő berendezéseket, stb. kell alkalmazni
az előre nem látható szerszám meghibásodások, illetve törések elkerülésére tett minden erőfeszítés ellenére is előfordulhatnak. Ilyenkor rendkívüli leállás szakítja meg a termelő-folyamatot. Erre az esetre úgy tudunk felkészülni, hogy megfelelően képzett, elegendő létszámú karbantartó-javítószemélyzet rendelkezésre állásával biztosítjuk, hogy a probléma elhárítása a legrövidebb idő alatt végbemenjen, lehetőleg úgy, hogy a folyamat tervezett idejét ne nyújtsa meg.
gondoskodni kell arról, hogy a gépek, szerszámok „szokásos” hibáinak javítására a megfelelő felszerelések és a szükséges anyagok, alkatrészek mindig rendelkezésre álljanak. Ha ez a saját erőforrásból nem valósítható meg, akkor alvállalkozók bevonásával kell előre biztosítani a javítások lehetőségét.
cserélhető alkatrészek, meghibásodása esetére tartalék alkatrészek rendelkezésre állást kell biztosítani! Ugyanakkor a leszerelt hibás alkatrészek javításáról, szükség esetén selejtezéséről gondoskodni kell.
a megbízhatósággal kapcsolatos teendőket tervezni kell, ahogy amikor a baj bekövetkezik, mindenki pontosan tudja, hogy mi a teendője, mit hol talál és az elhárítás olajozottan, gyorsan végbemenjen. A megbízhatóság biztosításának egyik legfontosabb eleme a gépek, felszerelések potenciális hibáinak felderítése, továbbá minden esetleges hiba elkerülése, elhárítása, megoldására megfelelő intézkedési terv kidolgozása: késedelem behozására teendő intézkedések, alternatív felszerelések és/vagy szállítók biztosítása, üzembiztonsági tartalékok képzése, stb., vagyis a kockázati tényezők visszaszorítására vonatkozó akciók meghatározása.