A Számviteli törvény bevezetője is azt emeli ki, hogy a piac szereplői számára információkra van szükség. A számítógépes számviteli rendszerek célja is ezen információk biztosítása az általunk könyvelt adatok alapján.
Az információk köre nagyon széles lehet. (korántsem teljes felsorolás)
- törzslisták előállítása (számlatükör táblázatos megjelenítése)
- egy vagy több főkönyvi számla forgalmának, egyenlegének lekérdezése,
- főkönyvi kivonat készítése
- tetszőlegesen megszerkesztett táblák, diagramok készítése
- mérleg összeállítása
- eredménykimutatás készítése.
A kimutatások elkészítése előtt beállításokkal határozhatjuk meg a kimutatásban szereplő adatok körét megjelenési formáját. A beállítások általában feltételek, sorrendek megadását jelentik. Például a költség adatok kigyűjtése előtt megadhatjuk a vizsgálni kívánt időszak kezdőpontját, befejező pontját, szűrhetünk érték adatok alapján (a jelentéktelenebbek tételeket figyelmen kívül hagyhatjuk), meghatározhatjuk, hogy a listánk dátuma vagy a könyvelési tételek sorszáma szerint legyen rendezve.
A kimutatásokat a program készíti el a beállításoknak megfelelően a lekönyvelt adatok alapján. Az elvégzett műveletek általában adatok:
- Szűrésre, adott feltételeknek megfelelő adatok kiválogatása (adott kódhoz, főkönyvi számhoz, időszakhoz tartozó adatok kiválasztása).
- Rendezése (dátum sorrend, iktatószám szerinti sorrend).
- Összegzése, mely lehet többszintű is (például a mérlegben a befektetett eszközök, azon belül a tárgyi eszközök, azon belül az ingatlanok összegzése).
- A számítógépes rendszerek fontos outputja a feladás is:
- analitikából analitikába
- analitikából főkönyvbe
- főkönyvből főkönyvbe