1. A termelés
A vállalatok döntési folyamata hasonlít a háztartásokéhoz. Rendelkezésre álló lehetőségek közül igyekszik kiválasztani a számukra a legjobb megoldást.
Egy vállalat akkor realizál profitot, ha valamilyen terméket vagy szolgáltatást értékesít a piacon. Úgy, hogy az áruért kapott bevétel meghaladja a termelés ráfordítását.
El kell dönteni:
- mit termeljen
- hogyan termeljen
- hol? Kinek értékesíti?
2. A termelési függvény
Ha azt feltételezzük, hogy a vállalat mindig csak egyetlen terméket állít elő, akkor olyan termelési függvényhez jutunk, amelyben a megtermelt termékmennyiség csak a felhasznált termelési tényezők, az alkalmazott tőke és a munka mennyiségétől függ.
Q=F(K;L)
Q= megtermelt mennyiség
K= felhasznált tőke mennyiség
L= felhasznált munka mennyiség
Technikai hatékonyság:
Az a termelési mennyiség, ami adott tényezőkombinációval maximálisan előállítható.
Technikailag nem hatékony:
Az adott tényezőkombináció nem a maximálisan lehetséges termelést eredményezi.
Termelési függvény a felhasznált tőke és munka kombinációihoz azon termelési értékeket rendeli hozzá, amelyek a technikailag hatékony megoldásokat jelentik. A termelési függvény tehát a különböző tőke és munka kombinációkhoz a velük maximálisan termelhető termékmennyiséget rendeli hozzá.
3. A termelési függvény tulajdonságai
Termelés nem lehetséges termelési tényezők nélkül, ha bármelyik tényező hiányzik, nem tudnak termelni. Ha viszont bármely tényező mennyiségét növelik, miközben a másik mennyiség változatlan, akkor a termelés nő.
A termelési tényezők növekedésének hatása eltérő attól függően, hogy a termelési tényezők mindegyikét megváltoztatjuk-e, azonos ütemben változtatjuk-e, vagy csak az egyeik tényező felhasznált mennyiségét változtatjuk. Eszerint minden termelési tényező mennyisége változhat, mégpedig egymástól függetlenül tetszőleges arányokban.
A skálahozadéki függvény
A termelési függvény azon pontjainak halmaza, amelyek azonos tőke-munka arány melletti tényezőkombinációk és a termelés mennyisége közötti összefüggést mutatják meg. A skálahozadéki függvény mentén a termelési tényezők mennyiségét azonos mértékben változtatva vizsgáljuk a termelés változását.
A parciális termelési függvény
Azt mutatja meg, hogyan alakul a termelés, ha az egyik tényező felhasználását változtatjuk, miközben a másik tényező mennyisége változatlan.