{autotoc}
A tárgyi eszközök közé azok az anyagi eszközök tartoznak, amelyek tartósan, közvetlenül vagy közvetetten szolgálják a vállalkozást. Ide tartoznak a beruházások és a felújítások is. Az eszközök beszerzési és előállítási ktg-eit a vállalkozás értékelési szabályzata alapján lehet ellenőrizni.
A tárgyi eszközökkel való gazdálkodás ellenőrzése és a tárgyi eszközök összetételének vizsgálata
Abból célszerű kiindulni, hogy a gazdálkodás nem más, mint a termelési alapfeltételek egyensúlyának biztosítása. A termelést közvetlenül vagy közvetetten szolgáló tárgyi eszközök volumene és értéke állandóan változik. Az eszközgazdálkodásban rejlő tartalékok és veszteségforrások feltárása az ellenőrzés számára is rendszeres feladatot jelent. A tárgyi eszközökkel való gazdálkodás ellenőrzését a meglévő állomány összetételének elemzésével indokolt kezdeni a termelésben betöltött szerepe alapján. Vizsgálni kell azt is, hogy a termelési feladatok szempontjából aktív vagy passzív szerepet töltenek-e be. Az összetételváltozás értékelésénél kell vizsgálni és feltárni az változás okait, indokait és értékelni azok hatását. Területileg le kell bontani gyáregységekre, üzemekre. Vizsgálati szempontok lehetnek a bruttó és nettó érték aránya, az átlagos életkor, a fizikai elhasználtság, korszerűség.
A tárgyi eszközök kihasználtságának ellenőrzése
Azért fontos, mert a vállalkozók nagy értéket kötöttek le, így érdekük a minél jobb kihasználtság és a minél gyorsabb megtérülés biztosítása. Az ellenőrzést eszközféleségenkénti, területenkénti csoportosítással és elemzéssel indokolt kezdeni. Reális képet nyújt a kapacitásra és annak kihasználtságára vonatkozó vizsgálat. A kapacitásnormát a gépek, berendezések műszaki adatai alapján ellenőrizzük. A kapacitáskihasználás üzemenkénti, gépenkénti kimutatott adatait az üzemi, termelési nyilvántartások alapján kell ellenőrizni. Okait a kieső és a veszteségidők vizsgálatával kell feltárni, általában a műszaki színvonal, a technológiai felszereltség vizsgálatát is jelenti. Az időkiesés belső okai a piaci munka, az anyaggazdálkodás, a létszámgazdálkodás, a munkafegyelem ellenőrzését indokolják.
A beruházások, értéknövelő beruházások ellenőrzése
Beruházásnak minősül a vállalkozás tárgyi eszközállományának mennyiségi növelése, az értéknövelő beruházás és a felújítás. A beruházások legcélszerűbb és a leggazdaságosabb megvalósítása a vállalkozó aktuális célja és feladata. Ellenőrzése során vizsgálandó, hogy szabályozott-e a beruházások, felújítások rendje, megalapozottak-e a beruházási döntések. A beruházással kapcsolatos döntéseket sokoldalúan meg kell alapozni. Vizsgálni kell:
- megfelelően vizsgálták és értékelték-e a beruházás szükségességét
- milyen és mekkora beruházást indokol a piaci igény
- hogyan alakul a gyártandó termék várható mennyisége és ára, a konkurencia stb.
- hosszú távon mennyire van biztosítva a beruházás hatékonysága és megtérülési ideje
- nem volna-e elérhető a kívánt cél beruházás nélkül vagy kisebb ráfordítással
- megfelelőek-e a beruházás műszaki feltételei, technológiai színvonala, a ktg-ek alakulása biztosítja-e a versenyképességet és jövedelmezőséget
- biztosítva van-e a megvalósítási szabadalom, a licencvásárlás
- mennyire használják ki az új beruházás kapacitását, a munkaerőt.
A beruházás-előkészítő munkák ellenőrzése
A beruházások előkészítése a vállalkozás által összeállított beruházási javaslatok alapján ellenőrizhető. Ellenőrizni kell:
- ahol kötelező, ott volt-e pályáztatás
- a szükséges hatósági engedélyeket megfelelő időben beszerezték-e
- biztosított volt-e a beruházás tervellátottsága
- tisztázottak voltak-e a gyártandó termék műszaki jellemzői, a termelés mennyisége
- kidolgozták-e a pontos technológiát, kiválasztották-e a gépeket
- a kivitelező felülvizsgálta-e a műszaki tervdokumentációt
- intézkedtek-e a kivitelezők biztosításáról.
A megvalósítási, kivitelezési munkák ellenőrzése
A beruházás megvalósítása az ütemterv alapján ellenőrizhető, melyet először meg kell vizsgálni. Ellenőrizni kell:
- figyelemmel kísérte-e a kivitelezés tervezett ütemét,
- a kivitelezést a tervező bevonásával is ellenőrizték-e műszakilag
- a vállalkozó műszaki ellenőre a hiba észlelését követően azonnal jelezte-e azt az építési naplóban
Az átadás-átvétel az erről készült dokumentáció alapján ellenőrizhető. Vizsgálni kell, hogy késedelmes vagy hibás teljesítés esetén a vállalkozó élt-e kötbérezési jogával. A próbaüzemelés és eredménye az erről készült jegyzőkönyvek, naplók alapján vizsgálandó.
Az értékcsökkenés elszámolásának ellenőrzése
A tárgyi eszközök közös jellemzője, hogy általában több évig vesznek részt a vállalkozás tevékenységében. Vizsgálni kell, hogy meghatározta-e azokat az éveket, amelyek során az egyedi tárgyi eszköz beszerzési ill. előállítási értékét amortizálják, kellő pontossággal állapították-e meg az eszközök maradványértékét. Az écs lehet tervezett és terven felüli.
A tervezett écs megállapításával és elszámolásával vizsgálni kell:
- számviteli politikájában szabályozta-e az écs elszámolásának módszerét és mértékét
- a módszer megfelel-e a számviteli tv. előírásainak
- módszere a bruttó érték vagy nettó érték alapján összhangban van-e az adott egyedi tárgyi eszköz elhasználódási idejével és a megállapított maradványértékével.
A számviteli tv. előírja, hogy a tárgyi eszköz értékét növelni kell az értéknövelő beruházások és felújítások értékével. Vizsgálni kell:
- elszámolták-e az értéknövelést az üzembe helyezés idejétől
- módosították-e az elhasználódási időt, écs mértékét.
- az écs leírást a ktg-ek között számolta-e el a vállalkozó.
A terven felüli écs tartalmáról a számviteli tv. rendelkezik. Vizsgálni kell, hogy elszámolták-e a terven felüli écs-t, ha:
- a tárgyi eszköz értéke tartósan és jelentősen csökkent,
- a tárgyi eszköz megrongálódott, megsemmisült,
- a tárgyi eszköz nem használható, tönkrement vagy hiányzik.
Vizsgálandó, hogy a tárgyi eszközt, a beruházást a nyilvántartásból kivezették-e, ill. ha a könyv szerinti értéke tartósan és jelentősen alacsonyabb, mint a piaci értéke, azt visszaírással rendezték-e.